svētdiena, 2017. gada 26. februāris

Iekaisīgie produkti



Pēdējos gados aizvien vairāk tiek runāts par to, ka autoimūnās saslimšanas sākas vēderā, kas ir mūsu ķermeņa viena no svarīgākajām daļām (tiek apstrādāta pārtika, uzņemti vitamīni un minerālvielas, nodrošina liekās pārtikas izvadīšanu u.t.t.). Ne velti arī zarnu iekaisumus ārstē ar diētas palīdzību, bet problēmas šajā reģionā var novest pat pie letāliem iznākumiem. 
Psoriāze ir iekaisīga slimība, līdz ar to diēta, kura izslēdz no uztura iekaisīgos produktus, ir spējīga samazināt psoriāzes simptomus. Turpinājumā tiks uzskaitīti produkti, kuri pētījumos ir uzrādījuši, ka tie izraisa iekaisumu vai palielina to veidošanās risku. 


TREKNA SARKANĀ GAĻA (liellops, cūka, jērs, pīle, medījumi)


Sarkanā gaļa ir arahidonskābes (AA) avots. Tie ir tauki, kas pieder pie taukskābju Omega 6 grupas. Tāpat kā Omega 3 tauksābes, arī Omega 6 tiek izmantotas, lai organisms ražotu eikoanoīda hormonus, kas piedalās iekaisumu regulācijā cilvēka ķermenī. Pētījumi ir pierādījuši, ka šie hormoni, kas veidojušies no Omega 6 taukskābēm, it īpaši AA, palielina iekaisumu veidošanos, turpretī Omega 3 taukskābes palīdz samazināt iekaisumu veidošanās risku.
Ir pierādīts, ka laikā, kad AA metabolizējas, tas rada savienojumu leikotriēnu B4, kas rada iekaisuma procesus un var stimulēt ādas šūnu pastiprinātu veidošanos.
Ir novērota augsta AA un B4 aktivitāte pie iekaisumiem un psoriāzes ādas bojājumiem, līdz ar to tiek uzskatīts, ka abi šie ķīmiskie savienojumi var pasliktināt psoriāzes stāvokli.


PIENA PRODUKTI


Lai gan nav veikti nopietni zinātniski pētījumi, kā piena produkti ietekmē psoriāzes slimniekus, tomēr daudzi pacienti apgalvo, ka piena produktu samazināta lietošana (vai pat izslēgšana) ikdienā, ir palīdzējusi samazināt psoriāzes simptomus. Tas varētu būt saistīs ar Omega 6 taukskābju esamību tajā vai ar piena nepanesamību attiecīgajiem cilvēkiem. 
Ja ir aizdomas par to, ka piena produkti pastiprina psoriāzes simptomus, var tos izslēgt no sava uztura 4 - 6 nedēļas, lai gūtu objektīvus rezultātus. Tomēr, ja piena produkti tiek izslēgti no ikdienas uztura, ir svarīgi turpināt uzņemt kalciju kādā citā veidā. Piemēram, lietojot ikdienā rīsu vai mandeļu pienu. Pētījumi ir pierādījuši, ka cilvēkiem ar psoriāzi ir zemāks kalcija līmenis organismā kā veseliem cilvēkiem. Un nedrīkst aizmirst arī par D vitamīnu - tas nepieciešams, lai organisms kalciju varētu absorbēt.

RAFINĒTS CUKURS


Rafinēts cukurs ir iekaisumu veicinātājs Nr. 1. Tas ne tikai veicina iekaisumus, bet arī diabēta attīstību, aptaukošanos un sirds slimības (psoriāzes slimniekiem ir lielāks riksks iedzīvoties kādā no iepriekšminētajām veselības problēmām).
Augsts cukura satura līmenis ir lielākajā daļā saldināto dzērienu, gatavajās sulās, apstrādātajā pārtikā, maizē un maizes produktos, gatavajās mērcēs u.t.t. Arī alkohols ir viens no dzērieniem, kura sastāvā ir atrodams liels cukura daudzums.


NAKTEŅU DZIMTAS DĀRZEŅI UN GARŠAUGI (kartupeļi (izņemot saldie karupeļi - nav nakteņi), tomāti, paprika, baklažāni u.c.)


Šo dārzeņu un garšaugu sastāvā ir solanīns, kas pieskaitāms pie neirotoksīniem. Tie var traucēt normālu impulsu pārvadi un pārmērīgi stimulēt nervus. Tie var veicināt arī iekaisumu veidošanos.
Nakteņus nevajadzētu izslēgt no ikdienas diēnas pilnībā, jo tie ir labi šķiedrvielu un C vitamīna avoti, tomēr, ja ir iespējams, uzturā jālieto pēc iespējas ekoloģiskāki dārzeņi un garšaugi, kā arī vajadzētu izvairīties no negatavu vai pietiekami neapstrādātu produktu lietošanas uzturā. Arī kartupeļus, kas gaismā palikuši zaļi vai sākuši dzīt saknes, nevajadzētu ēst.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru